TROLL zamířil do vesmíru

Aktualizováno
14. 1. 2025

První česká družice s hyperspektrální kamerou odhalí nelegální skládky, znečištění vodních toků, poškození vegetace a může ochránit i miliony lidí ohrožených protrhnutím ledovcových jezer.

Družici TROLL vynesl do vesmíru raketa Falcon od společnosti SpaceX v úterý 14. ledna 2025. Komentovaný start můžete zhlédnout na youtube kanále portálu Kosmonautix.cz.

14. ledna, 2025 – Česká republika se dnes večer zařadí mezi několik málo států s vlastním satelitem vybaveným hyperspektrální kamerou. Postará se o to TROLL – družice z dílny naší členské společnosti TRL Space. Vysoce kvalitní snímky, které hyperspektrální kamera pořídí, výrazně zlepší možnosti monitorování i analýzy různých fenoménů na území naší republiky, ale i mimo ni.

„Využití hyperspektrálních snímků má do budoucna obrovský potenciál a jsem rád, že je to právě náš TROLL, který bude moci tyto nové obzory ve snímání naší Země otevřít. Společně s našimi partnery aktuálně řešíme možnosti využití v různých oborech, kde mohou hyperspektrální snímky z družice přinést obrovskou přidanou hodnotu,” říká CEO TRL Space, Petr Kapoun.

Prvním českým zákazníkem, který bude data z družice TROLL využívat, je Česká inspekce životního prostředí. Ta díky hyperspektrálním snímkům získá detailní a přesné informace pro svou dozorovou činnost. Lépe odhalí nelegální skládky, stavby, kácení lesů, znečištění vodních toků, a také získá nástroj na přesné monitorování stavu vegetace. Možné je to díky vysoce pokročilé technologii, kterou hyperspektrální kamera disponuje. Narozdíl od běžné kamery totiž dokáže zachycovat světlo v desítkách spektrálních pásem najednou, kdy každý bod obrazu obsahuje detailní informace o odraženém světle v různých vlnových délkách, což umožňuje „vidět“ vlastnosti materiálů, které jsou pouhým okem nebo klasickými kamerami neviditelné — například chemické složení nebo vlhkost objektů. Na projektu financovaném se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva životního prostředí ČR v rámci Programu Prostředí pro život spolupracuje TRL Space s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy, týmem TilSpec a společností Gisat.

Hyperspektrální kamera odhalí i skrytá nebezpečí ledovcových jezer

„Kromě již zmiňované spolupráce s Českou inspekcí životního prostředí v letošním roce připravujeme společně s Univerzitou Karlovou, Univerzitou v Heidelbergu a Univerzitou v Miláně unikátní výzkumný projekt, prostřednictvím kterého by měly hyperspektrální snímky z družice TROLL pomoci nejen identifikovat supraglaciální jezera v Grónsku nebo na Antarktidě, ale hlavně monitorovat ukazatele, které mohou způsobit jejich protržení. Vodou z nich je totiž v současné době ohroženo více než 15 milionů lidí žijících v ledovcových oblastech. Expedice, v rámci které budou kromě družicového snímkování partneři provádět průzkum i přímo na místě, je plánována na červen letošního roku,” říká Petr Kapoun.

Na projektu bude společnost pracovat s týmem GLAM (Glacier Landscape Analysis and Geohazards Monitoring with Earth Observation), složeným z výzkumníků působících mimo jiné na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

„V současné době mají výzkumníci k dispozici data pouze z tzv. multispektrálních kamer a tzv. SAR radarových satelitů, na základě kterých, sice odhalí umístění jezera, ale jeho hloubku a riziko protržení již nikoliv. S tím jim nově pomohou data z hyperspektrální kamery družice TROLL,” doplňuje Petr Kapoun.

 

TROLL využívá špičkové technologie

Firma TRL Space vypuštěním svého vlastního komerčního satelitu potvrzuje roli systémového integrátora – tedy firmy schopné stavby kompletní družice. Družice TROLL je vybavena nejen hyperspektrální kamerou, ale také pokročilým softwarem s umělou inteligencí vyvinutým sesterským startupem Zaitra. Tento software umožní zpracování dat přímo na palubě satelitu, což urychlí analýzu a zvýší efektivitu mise. Bezpečnost komunikace mezi družicí a Zemí zajistí nový šifrovací systém od společnosti Corac, který rovněž patří do skupiny TRL Space. Šifrovací systém poskytne spolehlivou ochranu přenášených dat.

Kontakt pro novináře:
Zuzana Kašparová | PR manager | +420 773 068 497 |

O TRL Space

TRL Space je česká kosmická společnost věnující se dodání kompletních vesmírných misí na míru zákazníkovi a zároveň vývoji a následné komercializaci vlastních produktů pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti. Kromě evropského trhu, kde mimo jiné spolupracuje na různých misích pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA), usiluje o širší zavedení vesmírných technologií po celém světě. V rámci svých projektů propojuje firmy, akademiky i vědce ze všech koutů světa. Její vizí je dostat českou vlajku na Měsíc a své produkty a služby na všechny kontinenty. TRL Space je od svého založení naším členem.