„Mladá krev do podnikání: Studentská cesta k vlastnímu byznysu pod křídly a záštitou zavedených českých firem“

Aktualizováno
27. 5. 2025

Technologická soutěž pořádaná kanceláří Legal Partners ve spolupráci s českou firmou Gatema PCB a.s. a Vysokým učením technickým v Brně nabízí studentům jedinečnou příležitost spojit své teoretické znalosti s reálnou praxí. O cílech soutěže se dozvíte více v rozhovoru s jejím iniciátorem, JUDr. Liborem Vašíčkem, MBA.

Pane doktore, studentských soutěží je celá řada. Čím se tedy soutěž „Od nápadu k realizaci“ liší od ostatních soutěží?

Nejvíce asi v praktickém dopadu. V možnosti a rychlosti, s jakou si účastníci soutěže mohou ověřit, že jejich nápad funguje v praxi. A pokud opravdu fungovat bude, a my uděláme všechno pro to, aby fungoval, pak z toho budou mít účastníci dobře fungující byznys.

Nejde o nějakou papírovou soutěž či o soutěž závěrečných prací. Soutěž je určena pro studenty, kteří mají nápady v oblasti technologických řešení – a my jim nabízíme cestu, jak tyto nápady validovat a zrealizovat s našimi klienty. Letos dostanou účastníci soutěže možnost využít zázemí etablované společnosti Gatema PCB – její know-how, prostory, technologie, obchodní síť a mentoring od profesionálů.

Podtitul soutěže zní „Mladá krev do podnikání“. My tu mladou krev hledáme na vysokých školách a chceme ji dostat do zavedených českých firem, které mají stále ještě pružné rozhodovací procesy, přímý kontakt na vlastníka, a především zajímavou technologii, na níž lze stavět a budovat si konkurenční výhodu.

Komu je soutěž primárně určena?

Cílíme zejména na studenty inženýrských a doktorských programů technického zaměření. Přesto vítáme i zájemce z jiných oborů, například ekonomických. Důležité jsou nápady. Nehrajeme nijak zvlášť na formální požadavky, nechceme tím účastníky omezovat. Průběh soutěže je nastaven tak, aby dobrý nápad nezapadl a mohl být dotažený do podoby fungujícího byznysu.

Na jaké oblasti by se měly návrhy zaměřit?

Největší potenciál vidíme v návrzích zaměřených na automatizaci, optimalizaci procesů, rozšíření produktového portfolia nebo třeba vývoj prototypu. Soutěžní příspěvek by pro tento rok měl ideálně cílit na obor podnikání partnera soutěže, firmy Gatema PCB a.s., tedy na využití desek plošných spojů nebo na jejich výrobu. Extra body získají projekty využívající umělou inteligenci (AI). Preferujeme praktické, uskutečnitelné návrhy.

Jak bude soutěž probíhat?

Soutěž probíhá ve dvou kolech. Nejprve studenti a studentky zpracují a zašlou svůj návrh v písemné podobě (PDF) přes webový formulář na LegalPartners.cz/soutez nebo na náš email . Nejzajímavější nápady vybere odborná porota pro postup do druhého kola. Po prvním kole dostanou finalisté zpětnou vazbu a návrhy, na co se zaměřit pro kolo druhé, kde jednotliví účastníci porotě představí své projekty formou online videohovoru. Nejde o zkoušení znalostí – porota povede dialog se snahou porozumět prezentovanému návrhu a řešení. V porotě budou zástupci Legal Partners, Gatemy a VUT.

Do kdy se mohou studenti přihlásit?

Přihlášky a návrhy přijímáme do 31. července 2025. Výsledky prvního kola oznámíme do 15. srpna a videoprezentace finalistů proběhnou během první poloviny září. Vítěze vyhlásíme 21. září.

Kromě toho 9. července proběhne v sídle Gatemy den otevřených dveří, kde se studenti, kteří zvažují účast v soutěži, mohou seznámit s vedením společnosti, prohlédnout si proces výroby plošných spojů a doptat se případně na jakékoliv technické detaily.

Jaké ceny na účastníky čekají?

Vítěz si odnese finanční odměnu 50 000 Kč, druhý v pořadí získá 30 000 Kč a třetí místo bude oceněno 20 000 Kč. Ale největší přidanou hodnotou je možnost osobního růstu díky zpětné vazbě od odborníků a cesta k realizaci vlastního nápadu. Autory vybraných soutěžních návrhů může Gatema PCB oslovit s nabídkou spolupráce, osobní účasti a podílu na jeho realizaci. Jde tedy v podstatě o startup bez typických problémů startupů – shánění investora, vysvětlování a přesvědčování o životaschopnosti vize, navazování obchodních vztahů, řešení každodenní nudné administrativy spojené s podnikáním – to vše odpadá.

Proč by podle Vás studenti měli do soutěže vstoupit?

Protože mají jedinečnou možnost ověřit svůj nápad v praxi s minimálním rizikem. A protože je vlastně docela jedno, zda se zrovna vyznáte v PCB technologii či nikoliv. PCB technologie je jen nástroj konkurenční výhody, který jsme pro tento rok vybrali.

Studentům jen stačí tuto konkrétní technologii pochopit a navrhnout nad ní technologický a byznysový nápad.

Mimochodem, právě tato schopnost rychle a efektivně analyzovat výhody a limity jednotlivých technologií a nacházet možnosti jejich smysluplné aplikace, je obecně skvělá vlastnost do byznysu. Nelze bez ní růst a být dlouhodobě konkurenceschopný.

Takže už i jen samotná účast v soutěži je pro studenty skvělá příprava na vlastní podnikání.

Jak jste se dostali k pořádání technologické soutěže?

Vždycky mě hodně bavily technologie. To mě kdysi přivedlo do startupové scény, se kterou mám dlouholeté zkušenosti nejdříve v roli zakladatele, poté poradce, mentora a investora.  Paralelně s tím se ale hezky rozvíjela praxe naší kanceláře Legal Partners, a to až do dnešní podoby, kdy máme mezi klienty řadu technologicky velmi zajímavých společnosti. Jsou stále v českých rukách, mají rychlé rozhodovací procesy a skvělý produkt, službu či technologii. Rádi s nimi pracujeme a není to jen o tradiční právničině. Pomáháme jim růst cestou zahraničních expanzí, akvizic nebo právě cestou tzv. joint-venture spoluprací s externími partnery. Takové partnery jim často sami aktivně vyhledáváme. Jakmile je najdeme, tak designujeme podobu výsledné spolupráce tak, aby byla na bázi „win-win“, tedy jednoznačným přínosem pro obě zúčastněné strany.

Technologickou soutěž vidím jen jako další logický článek, který umožňuje propojení zavedených českých firem s mladými lidmi, kteří nejsou tak zajetí v zavedených kolejích a mohou přinést zajímavé nové nápady. Chceme takové lidi najít a být u jejich úspěchu. A pokud je jejich nápad či ambice dostatečně zajímavá, uděláme pro to maximum.

Co bylo motivací pro pořádání soutěže?

Často slýcháme, že vzdělávání a praxe jsou málo propojené. Není to tak úplně pravda. Vysokoškolské obory z oblasti IT a technologií jsou v tomto ohledu určitě nejdál. Jsou ale propojeny ponejvíce s velkými nadnárodními koncerny.

Tito korporátní hráči ale nejsou firmy, které my bychom vybrali jako partnery do naší technologické soutěže. Za prvé nejsou v českých rukách, a my chceme primárně podporovat konkurenceschopnost a růst českých firem a českého kapitálu. A za druhé v nich nenajdete zdaleka tak rychlé rozhodovací linky, jaké máme nastaveny my s klienty. Vždy máme přímý kontakt na vlastníky a vyžadujeme od nich schopnost rychlého rozhodování. Takového nastavení bychom u velkých korporátních hráčů vůbec nemohli dosáhnout.

Proto chceme do kontaktu s univerzitami dostat především střední a menší podniky se zajímavým produktem, službou či technologií a s českým kapitálem a vlastníkem.

A kde je Vaše role?

Jsme uprostřed. Na jedné straně tedy stojí autor nápadu a jeho osobnost. Na druhé straně stojí zavedený český podnik, jeho kapitál, technologie, lidé a síť.

A my z Legal Partners a naši léty prověření tuzemští i zahraniční partneři máme možnost propojovat tyto dva „tábory“. S nimi totiž společně prověřujeme životaschopnost jednotlivých nápadů.  Když je třeba, doptáváme se, zjišťujeme velikost, atraktivitu a obtížnost cílového trhu, finanční náročnost jeho obsazení a kvantifikaci souvisejících nákladů. Následně pomáháme realizovat první prototypy. Ty následně validujeme a iterujeme dle odezvy z trhu, a to až do doby, dokud nedosáhneme byznysové smysluplnosti.

Budujeme vlastně jakési byznysové synergie a synapse, překonáváme překážky a staráme se o to, aby nezůstalo jen u nápadů.

Co byste vzkázal těm, kdo váhají?

Pokud máte nápad, přihlaste se. Pokud si nejste čímkoliv jistí, ozvěte se nám – rádi poradíme nebo vás nasměrujeme. Každému účastníkovi věnujeme individuální péči. Kreativita a chuť – to je vše, co potřebujete. Se vším ostatním pomůžeme.

 

📌 Klíčové informace:

  • Web soutěže: https://LegalPartners.cz/soutez
  • Statut soutěže: https://LegalPartners.cz/statut-souteze
  • Den otevřených dveří v Gatema PCB: 9. 7. 2025
  • Přihlášky na den otevřených dveří: https://LegalPartners.cz/gatema-exkurze
  • Uzávěrka přihlášek: 31. 7. 2025
  • Vyhlášení vítězů: 21. 9. 2025
  • Kontakt:
Sdílet článek prostřednictvím