Ověření udržitelné elektrokatalytické výroby čpavku používaného jako palivo a pro palivové články

Aktualizováno
9. 12. 2024

Německý výzkumný ústav hledá průmyslové partnery se zájmem o zapojení do výzvy HORIZON-CL5-2024-D3-02-02, se zaměřením na udržitelnou elektrokatalytickou výrobu čpavku. Konkrétně jde o společnosti z průmyslových odvětví využívajících čpavek jako palivo nebo v palivových článcích (např. v oblasti chemického nebo lodního průmyslu / námořní dopravy. Jejich úkolem v tomto záměru by bylo poskytnout zpětnou vazbu k technickému vývoji z pohledu koncového uživatele. Poptávaný partner by měl být ochoten spolupracovat na testování a ověřování výsledků projektu v praktických aplikacích.

Další podrobnosti najdete pod tímto odkazem ZDE nebo v textu níže.

Title: HORIZON-CL5-2024-D3-02-02: Industrial partners sought to validate the sustainable electrocatalytic production of ammonia used as fuel and for fuel cells

Summary: A German research institute, leading an international consortium, seeks industrial partners for a project proposal focussing on the sustainable electrocatalytic production of ammonia. Sought are companies from industries utilizing ammonia as fuel or in fuel cell applications for testing and validating project outcomes in practical applications. The project is to be submitted to: Sustainable, secure and competitive energy supply (HORIZON-CL5-2024-D3-02)

Expertise and partner sought:

  • Demonstrated experience in the industrial use of ammonia (or an interest in it), experience in ammonia-based fuel systems or related end-user applications, such as fuel-cells.
  • Experience with integrating innovative solutions into existing industrial processes is a plus

Sought are industrial partners with the abovementioned expertise. Companies from all sectors that utilize or want to use ammonia as fuel or for fuel cells are suitable partners (e.g. from the chemical industry or the shipping industry / maritime transport). Role in the project would be to provide feedback on technical developments from an end-user perspective. The partner sought should be willing to collaborate on testing and validating project outcomes in practical applications. Ideally, the partner is also experienced in EU projects and has the capacity to meet the requirements of EU-funded projects (e.g., administrative compliance, ability to co-invest time and resources). Familiarity with collaborative R&D environments is preferred.

Přímé spojení je k dispozici na vyžádání přes RHK Brno. V případě zájmu o spolupráci prosíme (nejpozději do 17.01.2025) o zaslání kontaktních údajů a stručného představení Vaší firmy v angličtině na e-mail .

Tyto informace následně předáme německé straně pro vaši návaznou osobní komunikaci.