Ministerstvo zahraničních věcí představuje nové projekty na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). V první výzvě pro rok 2023 bylo schváleno 176 projektů. Projekty PROPED podporují české firmy při vstupu na zahraniční trhy a při nabídce obchodních řešení zahraničním partnerům. Vedle Ministerstva zahraničních věcí se na společném financování projektů podílí i další vládní rezorty a instituce.

Komise pro výběr projektů posuzovala pro rok 2023 celkem 271 projektových návrhů, které zpracovávají ekonomičtí diplomaté na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí. Do fáze realizace jich doporučila 176 v téměř stovce zemí světa. Vedle vyspělých zemí typu Německa, USA a Velké Británie budou projekty probíhat také například na Jamajce, v Portoriku, Rwandě nebo Kambodži.

OD SEMINÁŘŮ PO INCOMINGOVÉ MISE

Projekty ekonomické diplomacie mají různou formu, vždy volenou dle specifik daného sektoru a země. Hlavním cílem projektů ekonomické diplomacie je podpořit proexportní aktivity českých firem a jejich vstup na zahraniční trhy. Projekty mohou mít podobu podnikatelského semináře, konference, kulatého stolu nebo workshopu. Stále populárnější jsou také incomingové mise zástupců zahraničních firem do Česka. Mezi dlouhodobé stálice patří podpora účasti českých firem na mezinárodních výstavách a veletrzích.

Projekty PROPED pokrývají různá témata napříč všemi průmyslovými odvětvími, nejvíce zastoupené jsou pro následující rok projekty v oblasti zemědělství, energetiky a obranného průmyslu. Projekty PROPED propojují také aktéry z oblasti vědy, výzkumu a inovací. Projektů se mohou účastnit všechny české firmy, včetně těch, které na zahraniční trh teprve pronikají. Pomáhají však také již zkušeným exportním firmám, kterým účast na akcích pod oficiální hlavičkou ČR pomáhá upevňovat pozici na zahraničním trhu.

PŘÍKLAD ČESKÝCH LYŽÍ V TURECKU

Výsledky projektů PROPED můžeme pozorovat na úspěších českých firem na zahraničních trzích. Jeden z případů, kdy akce podpořená z prostředků PROPED pomohla české firmě, nás zavede do Turecka. V únoru 2022 zde za přispění projektu proběhl „Czech Winter Sports Day“, kde si mohli turečtí instruktoři lyžování vyzkoušet lyže české značky Sporten. O půl roku později již tato firma dodala do Turecka první stovky párů sjezdových lyží.

I v příštím roce budou mít české firmy mnoho příležitostí, jak představit své technologie a řešení za podpory projektů PROPED. Uskuteční se například mise českých firem v oblasti udržitelné těžby do Kolumbie, proběhne mise do Kanady v oblasti kyberbezpečnosti a chytrých technologií nebo mise zdravotnických firem do Zambie a Zimbabwe. V oblasti vědy, výzkumu a inovací jsou mimo jiné připravovány vědecko-technologická mise do Mexika nebo mise českých výzkumníků v oblasti umělé inteligence do Francie.

Na realizaci a financování projektů se kromě Ministerstva zahraničních věcí podílí také Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo obrany, Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zdravotnictví, Úřad vlády a NÚKIB.

KDE ZÍSKAT DALŠÍ INFORMACE

České firmy a instituce se zájmem o účast na některém z projektů ekonomické diplomacie se mohou obracet na Klientské centrum pro export (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 224 907 576) či RHK Brno (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 532 194 918) nebo přímo na příslušný zastupitelský úřad. Ekonomičtí diplomaté Vám rádi sdělí bližší informace o daném projektu a podmínkách účasti. Seznam kontaktů na ekonomické úseky ambasád najdete zde. Schválené projekty v první výzvě naleznete v přiložených seznamech (odkazy níže). Pro větší přehlednost jsou projekty rozdělené sektorově a podle příslušných českých velvyslanectví a konzulátů.

Projekty_ekonomicke_diplmacie_PROPED_pro_rok_2023_dle_sektoru.pdf

Projekty_ekonomicke_diplmacie_PROPED_pro_rok_2023_dle_ambasad.pdf

Zdroj: Odbor ekonomické diplomacie MZV ČR

Ilustrační foto: Shutterstock

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              czech fund

Naši partneři

logo brno3 logotyp jihomoravsky  logo-komora   verygoodies    ndb logo generali logo
logo DevelopmentAid main large size