Patenty, značka a design při exportu – nejlepší praxe a aktuální podpora
Na online semináři se dozvíte, co patří mezi základy ochrany duševního vlastnictví (IP), které musí úspěšný exportér znát. Nečekejte záplavu paragrafů, ale spíše praktické rady, jak pro sebe využít práv plynoucích z patentů, užitných vzorů, ochranných známek či průmyslových vzorů a vyhnout se rizikům s nimi spojených.
Dokud je společnost malá, zanedbávání ochrany duševního vlastnictví pouze ubírá příležitost déle si zachovat svoji konkurenční výhodu či zaujmout investora. U větších firem expandujících do zahraničí ale podcenění této problematiky může mít až fatální následky. Nejenže konkurenti převezmou vydřené know-how, ale neznalost práv ostatních firem v oboru může navíc vést k jejich porušování a sporům. Společnosti pak musí stahovat výrobky z trhu nebo platit vysoké mimosoudní vyrovnání. Přitom by často stačila alespoň základní znalost této problematiky.
Webinář se koná v rámci aktivit sítě Enterprise Europe Network, které jsou financovány Evropskou komisí z programu Single Market Programme a kofinancovány Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.
Program
Dozvíte se například:
Evropský úřad pro duševní vlastnictví v příštích týdnech poskytuje 90 % dotace na tzv. službu IP Scan (IP Audit), díky níž lze snadno vhodnou strategii a pravidla k ochraně duševního vlastnictví ve firmě (MSP) nastavit
Jak vymyslet originální název, který nebude v kolizi s ochrannou známkou?
Ochranné známky lze přihlásit se slevou 75 % z poplatků
Kdy je lépe řešení utajit, zveřejnit a kdy chránit?
Co lze patentem chránit u nás a co v jiných zemích?
Kolik se vyplatí do ochrany investovat?
K čemu je rešerše v patentových a známkových databázích na různých trzích?
Jak si ochránit originální vzhled svého výrobku, aplikace nebo třeba webu?
Lektoři:
Michal Jordán
Spoluzakladatel, jednatel a patentový zástupce ve firmě PatentEnter, která je přední patentovou kanceláří v ČR. Již 13 let se zabývá ochranou inovací v technologických firmách. Vždy klade důraz na to, aby ochrana duševního vlastnictví nastoupila tam, kde to pro majitele má skutečný smysl. Specializuje se na oblast patentových rešerší, prevenci před kolizemi patentových práv a ochranu pomocí patentů a užitných vzorů. Vedle lektorské činnosti se také věnuje IP auditům, tedy nastavení správných procesů v českých firmách, včetně využití patentů, ochrany designových řešení či ochranných známek.
Radek Tihelka
Ve společnosti PatentEnter se zaměřuje na ochranu označení a designu, a to jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. Věnuje se provádění rešerší, přípravě přihlášek a také řešení sporů. Absolvoval dvouletý kurz průmyslově právní ochrany na Úřadu průmyslového vlastnictví a práci v patentové kanceláři v současnosti spojuje se studiem práv na Masarykově univerzitě. Radka charakterizuje lidský přístup a myšlení „out of the box“.