Setkání s thajskou velvyslankyní na RHK Brno
Thajsko je s téměř 70 mil. obyvatel čtvrtou nejlidnatější zemí uskupení zemí ASEAN a po Indonésii disponuje druhým největším HDP, který je přibližně dvakrát tak velký jako hrubý domácí produkt České republiky. Rozhodující pro podnikání v Thajsku je navázání osobních kontaktů s potenciálními obchodními partnery a získání jejich důvěry. Thajci jsou obecně velmi opatrní a bez osobní znalosti svých protějšků do rozvoje obchodu neinvestují. Pokud Vás toto teritorium zajímá, rádi bychom Vám nabídli 22. března 2022 možnost jednání s J. E. paní Phasporn Sangasubana, novou mimořádnou a zplnomocněnou velvyslankyní Thajského království v ČR.
Co se týká vzájemných obchodních vztahů mezi oběma zeměmi, tak z podkladů zpracovaných Velvyslanectvím ČR v Bangkoku vyplývá, saldo ČR vůči Thajsku je dlouhodobě záporné/negativní mj. z důvodu enormních dovozů spotřební elektroniky (výpočetní technika), automobilů a potravin (rýže). Thajská ekonomika patří k nejsilnějším v regionu a pro okolní země do určité míry představuje stabilizační faktor a zdroj investic. Hospodářství země lze nazvat jako postindustriální – služby tvoří 56 % HDP, průmysl 36 % a zemědělství 8 %. V 80. a 90. letech Thajsko zažívalo rychlý ekonomický růst a dnes patří mezi nově industrializované státy. Hospodářství je založeno převážně na exportu – země je přední světový vývozce rýže, mořských plodů, automobilů, počítačů i spotřební elektroniky. Nejvíce Thajci vyvážejí do Číny a USA. Dovozy jsou nejvyšší z Číny a Japonska.
Konzultantská firma Czech Business Center (CBC) pak nově v roce 2022 zajistí podporu českým firmám na thajském trhu v rámci tzv. projektů na podporu ekonomických aktivit v zahraničí (PROPEA). Prostřednictvím projektů PROPEA poskytují místní akreditované subjekty (v případě Thajska se jedná o schváleného smluvního realizátora – Czech Business Center se sídlem na Phuketu) s podporou ZÚ Bangkok služby ekonomické diplomacie v příslušném teritoriu. Předem odsouhlasené a státem dotované expertní služby realizátora v zájmu a na objednávku českých firem usnadní posun od jednorázových obchodních operací k posilování jejich trvalejší přítomnosti na lokálním trhu. Více podrobností ZDE
Program
Během společného jednání na RHK Brno tak můžete získat informace ohledně aktuálních příležitostí pro spolupráci s thajskými firmami, spojené rovněž se stručným představením tamního trhu a Vaší společnosti.
Post-COVID-19 příležitosti pro české exportéry nabízí zejména tyto sektory:
Dopravní průmysl a infrastruktura – Thajsko má rozvinutý systém silniční a letecké (vnitrostátní i mezinárodní) dopravy, úroveň kolejové osobní i nákladní dopravy je však nedostatečná, stejně jako přepravní kapacita systémů městské hromadné dopravy (zejména v hl. městě Bangkoku). Expanze MHD v Bangkoku (metro, nadzemní rychlodráha, potenciálně tramvaje) i v dalších oblastech (například ostrov Phuket) a též železniční rychlodráha propojující velká mezinárodní letiště, přístavy a ekonomické zóny východně od Bangkoku (tzv. Eastern Economic Corridor, EEC) patří mezi vládní rozvojové priority. V zemi je díky předchozím zahraničním investicím do výroby dostatečná úroveň technických znalostí a dovedností pracovníků. Rozvoj dopravy a zvýšení její kapacity budou vládní prioritou i nadále.
ICT – Další položkou na seznamu vládních rozvojových priorit je oblast ICT a digitalizace výroby. Značná část výrobních podniků, zejména zahraničních investorů v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu, hodlá výrazným způsobem navýšit podíl automatizovaných a robotizovaných systémů. Tento vývoj podpoří i místní produkce vyspělé ICT techniky. V zemi současně existuje rozsáhlý ekosystém technologických společností a start-upů, napojených na špičkový systém vědy a výzkumu, vysokých škol, akademické sféry i soukromých firem. Thajské subjekty v této oblasti spolupracují na globální úrovni s nejlepšími světovými pracovišti. Největší potenciál pro české firmy lze najít v zaměření na e-commerce, internet věcí, umělou inteligenci, ale i v sektoru obrany a bezpečnosti (cyber security, personal tracking, thermal scanning apod.).
Obranný průmysl – Obrana a bezpečnost tradičně jsou a zůstávají jednou z prioritních oblastí. Ozbrojené a bezpečnostní složky jsou jedním z pilířů monarchie a významnou společenskou silou. Výdaje na obranu tvoří významnou část státního rozpočtu, i zde však dochází k úpravě alokací. Stále větší roli budou hrát faktory spojené s obranně-průmyslovou spoluprací, podporou thajského průmyslu, společným vývojem nebo společnou expanzí na třetí trhy. Českým firmám se nabízejí bilaterální mechanismy a platformy vzniklé v posledních letech, které mají potenciál být odrazovým můstkem pro dlouhodobou spolupráci v Thajsku a širším regionu. Projednávané možnosti spolupráce mají vazby i na ochranu veřejného zdraví, letecký a automobilový průmysl.
Zdravotnický a farmaceutický průmysl – Thajsko se může pochlubit špičkovým zdravotnictvím, které je postaveno nejen na technologicky pokročilé úrovni vybavení, ale i na personálních kapacitách (vzdělání a praxe lékařů i sester). Vláda zároveň zařadila zdravotnickou péči (včetně kosmetické nebo využití konopí pro lékařské účely) a produkci zdravotnického vybavení a léčiv mezi prioritní oblasti rozvoje. V plánu je vytvořit z Thajska regionální centrum/hub pro celou řadu lékařských zákroků (kloubní náhrady, gynekologie, zubní lékařství, kosmetika ad.). Českému exportu a investicím nahrává i aktuální snaha země o všeobecné posílení kapacit zdravotnického systému s ohledem na covid-19. Přínosem pro spolupráci může být i vyspělá úroveň lékařské vědy a výzkumu, stejně jako vysokého školství. Kladem Thajska je i bonita místních partnerů a jejich přesah do regionu, kde vlastní řadu předních zařízení.
Zemědělský a potravinářský průmysl – Thajsko má ideální klimatické a přírodní podmínky pro pěstování řady exportně orientovaných plodin (rýže, káva, tropické ovoce, kaučukovník), stejně jako kapacity v oblasti živočišné produkce (drůbež, ryby, krevety a další plody moře). V aktuální situaci zvýšené domácí i světové poptávky a v návaznosti na nárůst nezaměstnanosti je prioritou vlády podpořit farmáře i zpracování zemědělských surovin s vyšší přidanou hodnotou. Zájem o sektor je podpořen i určitou dávkou thajského patriotismu, hrdostí na svoji domácí kuchyni a všeobecnou oblíbeností jídla jako významného prvku sociální interakce. V zemi dominují domácí potravinářské konglomeráty, ale existuje zde i řada výrobních závodů nadnárodních společností, které se podílejí na vědě, výzkumu a inovacích, zejména v oblasti biotechnologií a „novel foods“. Thajsko v této prioritní oblasti spolupracuje s řadou výzkumných pracovišť a vysokých škol na globální úrovni.