Brno se profiluje jako město vědy, výzkumu a inovací. Práce mnoha odborníků a institucí směřovala do vesmíru, a proto před třemi lety založilo devět subjektů Brno Space Cluster, který je dnes se svými 22 členy největší českou asociací kosmického průmyslu. A právě toto sdružení brněnských firem ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno představuje další náročný plán – misi Drak. Jejím cílem je vyrobit a vypustit na oběžnou dráhu Země družici vybavenou kamerou s vysokým rozlišením. Snímky z družice Drak budou sloužit pro obranné účely Ukrajiny. Záštitu nad tímto projektem převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Technologicky vyspělá družice z dílny českých firem
Důležitou misi, na jejímž konci bude systém obsahující mimo jiné družici s kamerou s vysokým rozlišením, startují v těchto dnech firmy sdružené v Brno Space Cluster. Drak bude vybaven kamerou, která poskytne snímky ve velmi vysokém rozlišení. Data z družice budou šifrovaná, a tedy chráněná před případným zneužitím. Drak bude navíc vybaven nejmodernějšími technologiemi, které poslouží k ochraně a obraně hranic, ale i k obnově válkou zpustošené země. Právě v těchto parametrech je mise unikátní, nejen díky technologicky vyspělé družici z dílny českých firem.
„Brno je se svou průmyslovou základnou ideálním místem, kde může podobný projekt vzniknout. Firmy sdružené pod hlavičkou Brno Space Cluster už mají za sebou spoustu velkých mezinárodních projektů, jimiž dlouhodobě zvyšují kompetenci celé České republiky v evropském kosmickém průmyslu,” uvádí primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodává: „Chceme tímto dát najevo, že stále stojíme za Ukrajinou, která už více než dva roky odolává ruské agresi.”
Prostřednictvím crowdfundingové kampaně se může zapojit každý
Mise Drak je jedinečná i co do svého rozsahu, a proto se na jejím financování budou podílet jak státní, tak komerční instituce, a také paralelně poběží crowdfundingová kampaň v rámci aktivity Dárek pro Putina Nadačního fondu pro Ukrajinu, do které se může na adrese www.misedrak.cz zapojit každý občan České republiky. Aby se mise mohla uskutečnit a družice vyslat do vesmíru, je potřeba vybrat více než 150 000 000 korun. „Ačkoli se to zdá jako velká částka, podobně výkonné družice jsou obvykle i desetkrát dražší. Navíc, družice je jen jednou z komponent celé mise. Primárně jde o data a také o to, jak informaci co nejrychleji dostat tam, kde ji zrovna potřebují. To vyžaduje velkou pozemní infrastrukturu. V neposlední řadě svoboda a bezpečnost mají nevyčíslitelnou hodnotu,” říká Petr Kapoun, předseda představenstva Brno Space Cluster.
Mise Drak je také součástí programu zaměřeného na pomoc a obnovu válkou zničené Ukrajiny. „Česká republika nikdy nepolevila v podpoře Ukrajiny a jsem hrdý na to, že stále vznikají aktivity, které dodají zlomové technologie na obranu a rekonstrukci této válkou zasažené země,” říká vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, který misi koordinuje.
Nyní napadená země se bude moci díky detailním satelitním snímkům družice Drak ruskému agresorovi efektivněji bránit. Data ve velmi vysokém rozlišením umožní detekovat například přesný pohyb vojenské techniky a umožní tak Ukrajině, aby se mohla lépe připravit na jakékoliv potenciální nebezpečí. „Válka se vyvíjí a jen munice a technika už nestačí. Moderní boj potřebuje ty nejnovější technologie. Tento satelit dá Ukrajině nový unikátní technologický nástroj na svou obranu, ochranu lidských životů a infrastruktury. Tato iniciativa opět potvrzuje strategický rozměr vztahů mezi Ukrajinou a Českou republikou. Jsem za to velmi vděčný,” říká Vasyl Zvarych, velvyslanec Ukrajiny v České republice.
_________________
O sdružení Brno Space Cluster
Brno Space Cluster založilo devět subjektů z řad firem i akademické sféry pohybujících se ve vesmírném sektoru, v roce 2021. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Jen během prvního roku se klastr rozšířil o dalších deset členů a v současné době má dvaadvacet členů a neustále se rozrůstá. Aktuálně je největší kosmickou asociací v České republice. Vizí klastru je propojit firmy, jež se věnují práci na vesmírných projektech, a vytvářet vlastní komerční i vědecké produkty. Kromě toho si klastr dal za cíl také vzdělávání a popularizaci vesmírných aktivit. Na Vysokém učení technickém v Brně tak za podpory Brno Space Cluster vznikl magisterský program se zaměřením na systémové inženýrství. Výuka probíhá v anglickém jazyce a program je každoročně otevřený 30 studentům z celého světa. Studenti mají příležitost prostřednictvím tohoto programu získat zkušenosti z praxe. České společnosti, které jsou součástí klastru, jim totiž nabízejí stáže. V loňském roce firmy tvořící Brno Space Cluster zaznamenaly obrat ve výši přes 350 milionů korun, což je oproti roku 2022 nárůst o dvě třetiny.