Náš dlouholetý člen, Strojírenský zkušební ústav, s.p. (SZÚ) v zastoupení generálního ředitele, Ing. Tomáše Hrušky, stvrdil svým podpisem dne 22. března 2024 „Memorandum o porozumění a vzájemné spolupráci“. Dalším signatářem této mezinárodní „trojdohody“ bylo korejské inovační centrum pro vodíkové palivové články (WFRIC) v zastoupení předsedy představenstva a prezidenta WFRIC, Hongki Lee a Česká vodíková technologická platforma (HYTEP) v zastoupení Aleše Doucka, předsedy představenstva. Z komory gratulujeme k tomuto úspěchu!

Memorandum představuje pro SZÚ významný symbol společného závazku k posílení a rozvoji vzájemných vztahů, spolupráce, sdílení zdrojů a znalostí v oblasti vodíkových technologií a palivových článků.

„Jsme nadšení tímto strategickým spojením mezi SZÚ, HYTEP a WFRIC. Věřím, že nám tato dohoda otevírá nové možnosti pro synergii, a že posílí naši konkurenceschopnost i budoucí aktivity v dynamickém prostředí našeho oboru – sektoru TIC (Testing – Inspection – Certification). Sdílením know-how na této úrovni očekávám vytvoření inovativních řešení, která povedou k dalšímu pokroku v oblasti vodíkových technologií,“ uvedl Ing. Tomáš Hruška, generální ředitel SZÚ.

„SZÚ v České republice je vedoucí institucí pro provádění zkoušek a certifikaci různých vodíkových výrobků jako jsou vodíkové palivové články a vodíkové kotle. Vzájemné výměny již proběhly prostřednictvím SZÚ KOREA. Univerzita Woosuk je univerzitou specializovanou na vodíkové technologie. Toto memorandum o porozumění je dobrou příležitostí k zajištění vzájemné výměny informací a přístupu ke globalizaci v oblasti vodíkových technologií. Kromě toho obě organizace očekávají, že to bude velkou pomocí při rozvoji lidských zdrojů a průmyslu souvisejícího s vodíkem, zajištěním specializované technologie v oblasti hodnocení výkonu a kontroly certifikace bezpečnosti vodíkových výrobků,“ konstatoval prof. Hongki Lee, Chairman of the WFRIC.

„Naše platforma vítá uzavření memoranda o spolupráci v oblasti mezinárodních norem, souvisejících certifikací a technické spolupráce k vodíkovým technologiím. Vodíkové technologie jsou novým odvětvím vytvářejícím vysokou přidanou hodnotu. Strategické spojení mezi aktéry z České republiky a Jižní Koreji povede ke zlepšení informovanosti a nasazování vodíkových technologií, zejména palivových článků v České republice. Oblast technické normalizace je klíčovým předpokladem k masovému nasazení vodíkových technologií, vnímáme, že je naše odvětví teprve na počátku a je před námi ještě dlouhá cesta, než dojde k plné komercionalizaci, kterou jsme zaznamenali u jiných nízkoemisních technologií. Právě proto je klíčové vzájemně spolupracovat s aktéry ze států, kde došlo již k většímu rozšíření vodíkových technologií. Věřím, že memorandum povede k rozšiřování kompetencí na straně České republiky a jihokorejští aktéři v nás zase získají silného partnera pro vstup do Evropy,’’ zmínil Aleš Doucek, předseda představenstva České vodíkové technologické platformy (HYTEP).

Zdroj: SZÚ

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              czech fund

Naši partneři

logo brno3 logotyp jihomoravsky  generali logo  logo-komora   verygoodies    ndb logo
logo DevelopmentAid main large size