Členská společnost ASIO přináší záznam krátkých přednášek o vodě, legislativě, aktuálních pojmech a technice. Přednášky jsou určené pro projektanty, vodoprávní úředníky a další, kteří ve své praxi přicházejí do styku s administrativou kolem vody.
Cílem je, aby absolventi semináře pochopili nové směry v souvislostech a aby lépe chápali dopady svého rozhodování z hlediska cílů, které si dáváme v rámci nejrůznějších výhledů souvisejících s cíli udržitelnosti.
I ve vodním hospodářství objevují nové pojmy a skutečnosti, které bychom měli pochopit a naučit se s nimi i žít a vytvořit si tím pádem i nové pohledy na již zažitou praxi, která ne vždy těmto novým požadavkům vyhovuje. Slyšíme kolem sebe slova jako udržitelnost, green deal, taxonometrie, uhlíková stopa, trofizace, cirkulární, analýza rizik, odolnost, ale jejich význam si často neuvědomujeme v souvislostech a v tom, jaký by jejich měl být dopad na praxi. Bohužel často ještě dochází ke konfliktům s konzervativní legislativou, a tak není jednoduché se v problematice vyznat i pro odborníky. Tímto seminářem bychom se chtěli pokusit udělat si pořádek v souvislostech.
LCA analýza a její aplikace ve vodním hospodářství
Co to je LCA analýza? Jak se provádí? Proč je tento systém hodnocení zaváděn?
Možnosti nakládání s kalem a GREEN DEAL
Co bychom si měli představit pod „udržitelným“ nakládáním s kalem a jak nakládání s kalem ovlivňuje uhlíkovou stopu. Jakým způsobem hodnotit jednotlivé varianty řešení a jaké je chování jednotlivých stakeholderů. Jak konkrétně upravit kal pro použití na zemědělské půdě.
MZI (modrozelená infrastruktura) z pohledu taxonometrie (udržitelnosti)
V příspěvku budou prezentovány zkušenosti ze školení pořádaného v Německu na téma udržitelnosti měst a využití přírodních řešení ke zlepšení celkového hodnocení měst. Dále pak především problematika vody a její cirkularity ve městech.
Průmysl (udržitelně) a GREEN DEAL
Průmysl je oblastí, která může podstatně ovlivnit cíle Green Dealu, a to jak recyklací surovin, tak i snížením uhlíkové stopy.