Nově složená britská vláda Rishiho Sunaka se zavázala podporovat podnikání snížením regulační zátěže a flexibilitou pro průmysl. Z tohoto důvodu bude o další dva roky, tj. až do 31. prosince 2024, vedle označení UKCA Spojené království Velké Británie a Severního Irska i nadále uznávat označení CE, a bude zcela na obchodních společnostech, které označení se rozhodnou používat. Ovšem pro zdravotnická zařízení, stavební výrobky, lanové dráhy, převozitelná tlaková zařízení, bezobslužné letecké systémy, železniční výrobky a námořní zařízení se jako doposud budou vztahovat také jiná pravidla, která aktuálně připravují příslušná ministerstva Spojeného království.

Pro zboží uváděné na trh v Severním Irsku bude CE označení rovněž uznáváno. Označení UKNI bude vyžadováno pouze v případě, že k testování výrobku bude použit pro posuzování shody orgán ve Spojeném království. Více informací se dozvíte z kompletní zprávy publikované na webových stránkách britské vlády.

Dále k problematice značení UKCA naleznete informace rovněž zde:

V případě přijetí patřičné legislativy by mohly navíc platit následující dvě opatření týkající se snížování nákladů souvisejících se značením UKCA, které byly v návaznosti na odklady implementace UKCA veřejně oznámeny v červnu 2022 s upravenými časovými harmonogramy:

  • Podnikům by bylo umožněno do 31. prosince 2027 připojovat označení UKCA a uvádět informace o dovozcích pro produkty ze zemí EHP (a v některých případech ze Švýcarska) na průvodní dokument nebo štítek.
  • Výrobcům by bylo umožněno využít činnosti posuzování shody pro značení CE provedené do 31. prosince 2024 jako základ pro označení UKCA, a to až do vypršení platnosti certifikátu nebo do 31. prosince 2027, podle toho, co nastane dříve.

Zdroj: MPO ČR

Zůstaňte v kontaktu

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vaše soukromí je pro nás důležité. Jestliže se chcete dozvědět více o našich zásadách při ochraně osobních údajů, přečtěte si zde.

Generální partner:

DRFG Investiční skupina logo2018              czech fund

Naši partneři

logo brno3 logotyp jihomoravsky  logo-komora   verygoodies    ndb logo generali logo
logo DevelopmentAid main large size